Anna Cyrkunowicz
Być Florystą
2019-2025
Jak wiecie sporo uczyłam się sama, a kiedy zaczynałam przygodę zwaną florystyką nie było tylu podręczników, blogów tematycznych czy kursów. Miałam marzenie i cel, by pewnego dnia nie tylko układać kwiaty, ale również śmiało projektować nazwijmy to duże dekoracje na duże okazje. Brakowało mi jednak dobrego drogowskazu. I kiedy wpadł mi w ręce esej Ruskina, który starał się ująć zasady dla architektów, nazywając je właśnie lampami, pomyślałam, że zasadniczo tych 7 lamp architektury można odnieść do każdej sztuki, florystyki również. I tak znalazłam swój drogowskaz.
Lampa I Ofiara – inaczej poświęcenie. Według Ruskina człowiek tworzy dla Boga i dzięki niemu, ale również dla wyższego dobra, czyli staję ponad własne ego, skupiam się na projekcie, na temacie, na tym czym się stanie.
Lampa II Prawda – czyli od początku do końca uczciwość rzemieślnicza i prawdziwość użytych materiałów.
Lampa III Moc i siła wyrazu – dokładnie przemyślane, w najdrobniejszych szczegółach. Widać to na końcowym etapie.
Lampa IV Piękno – czyli styl, harmonia, estetyka wyrazu.
Lampa V Życie – własnoręczne ma większą wartość od tego, co jest gotowe. Przy każdym projekcie pracują ludzie. Liczy się ich kunszt, ale też atmosfera wspólnej pracy.
Lampa VI Pamięć – przez cały czas pamiętam, jaki jest cel tego dzieła. Dla kogo to robię, z jakiej okazji.
Lampa VII Posłuszeństwo – z jakiego stylu się to wywodzi, do czego dąży. Gdzie będzie eksponowane. Wszystko musi ze sobą współgrać.
Znajdź swój drogowskaz, kiedy tworzysz/projektujesz... a pewnego dnia powiedz o tym, swoim uczniom..
Wszystkiego dobrego :)
Anna Cyrkunowicz
*„Siedem lamp architektury to rozbudowany esej, opublikowany po raz pierwszy w maju 1849 r. I napisany przez angielskiego krytyka sztuki i teoretyka Johna Ruskina. „Lampy” tego tytułu to zasady architektury Ruskina, które później poszerzył w trzytomowym The Stones of Venice.” – jak podaje Wikipedia