Anna Cyrkunowicz
Być Florystą
2019-2025
Dalia, znana również pod nazwą georginia jest kwiatem okazałym i bardzo dekoracyjnym. Istnieje wiele odmian, mniejszych i większych, których kwiaty nieodzownie kojarzą się z latem i polskimi ogrodami.
Chcąc mieć dalię w wazonie należy usunąć liście, które mogłyby się znaleźć pod wodą. Należy pamiętać o tym, by wazon był czysty i liczyć się z tym, że dalia mimo odżywek postoi w tym wazonie tylko kilka dni. Oczywiście końcówki podcinamy, ale dość wysoko tzn. co najmniej 2-3 cm. Zdecydowanie lepiej jest umieszczać kwiaty w naczyniu natychmiast po przycięciu końcówki. Wodę z całą pewnością trzeba będzie uzupełnić. Rzecz jasna warto ją wymieniać przynajmniej co drugi dzień.
Dalia w bukietach mieszanych wygląda bajecznie. Idealnie w ślubnych, a od jakiegoś czasu jest wręcz modna i dość często wybierana na tę właśnie okoliczność. Odnieść można wrażenie, że staje się równie mocno popularna, jak piwonie czy jaskry, powoli wypierając wdzięczną eustomę. W mowie kwiatów dalia prosi spójrz na mnie bardziej łaskawym okiem...
Chcąc uprawiać dalię w ogrodzie musimy pamiętać, że georginia, którą znamy jest sztuczną odmianą, powstałą na bazie gatunków pochodzących z Meksyku. Jej bulwy nie są odporne na zimno i mróz dlatego wykopujemy je jesienią. W tym celu odcinamy łodygi, lekko wzruszamy ziemię widłami. Bulwy układając w skrzynce odwracamy korzeniami do góry. Staramy się przechowywać je w miejscu suchym i chłodnym, aż do późnej wiosny. Wtedy znów możemy je posadzić w ogrodzie.
Wszystkiego dobrego :)
Anna Cyrkunowicz